The Board of Directors is composed of 9 members and a censor.

In line with the definition and criteria accepted by the AFEP-MEDEF report of October 2003, the Board of Directors comprises 4 independent members.

The criterion of independence applied is the absence of significant relationships with the company, its group or its management, that might compromise the independence of judgment of the board members.

  • Jacques de Chateauvieux
  • Christian Lefèvre
  • Baudouin Monnoyeur
  • Mahmud Tukur *
  • Xiaowei Wang 
  • Elisabeth Van Damme*
  • Adeline Challon-Kemoun*
  • Adrien de Chomereau
  • Antoine Grenier*

(*) : independent director

 

Chairman of the board of directors 

Jacques de Chateauvieux

Born on February 13, 1951

Date first appointed:

October 14, 1977

Date term expires:

Annual Shareholders Meeting convened to rule on the financial statements for the fiscal year December 31, 2018

Positions held outside the group: 

  • Statutory Manager of CT Lux Sarl (Luxembourg)
  • President of JACCAR Holdings SAS 
  • Chairman of SAGES
  • Chairman of Sapmer SA (company listed on Euronext Paris)
  • Chairman and Director of Sapmer Holding (Singapore)
  • Chairman of Sapmer Investissements SAS (France)
  • Chairman and Director of Greenship Holdings Manager (Singapore)
  • Director, Sinopacific Shipbuilding Group (China)
  • Chairman of Evergas A/S (Denmark)

Directors

Christian Lefèvre

Born on August 27, 1957
Director
 

Date first appointed:
May 28, 2013

 

Date term expires:
convened to rule in 2016 on the financial statements for the fiscal year ended December 31, 2018

 

Positions held outside the group:

  • Chairman of Marine SAS
  • Director of Sapmer Holding (Singapore)
  • Director of Evergas AS (Denmark)
  • Chairman of Greenship Gas SAS

Baudouin Monnoyeur

Born on April 24, 1949
Director

 

Date first appointed:
May 30, 2008

 

Date term expires:
Annual Shareholders Meeting held to approve the statements for the year ending December 31, 2019

 

Positions held outside the group:

  • Chairman and Chief Executive Officer of the Monnoyeur Group and Chairman of the group's affiliates

Mahmud Tukur

Born on February 19, 1973
Independent Director
Member of the Audit Committee

 

Date first appointed:
June 1, 2012

 

Date term expires:
Annual Shareholders Meeting convened to rule on the financial statements for the fiscal year ending  December 31, 2020

 

Positions held outside the group:

  • CEO and director, Eterna Plc (Nigeria)
  • Director, Daddo Maritime Services Ltd (Nigeria)
  • Director, ECM Terminals Ltd (Nigeria)
  • Director, Independant Energy Ltd (Nigeria)
  • Director, Lenux Group (Nigeria)
  • Director, Dragnet Solutions Ltd (Nigeria)
  • Director, Micro Access Ltd (Nigeria)

Xiaowei Wang

Born on November 28, 1968
Director

 

Date first appointed:
May 20, 2014

 

Date term expires:
Annual Shareholders Meeting convened to rule on the financial statements for the fiscal year ended December 31, 2018

 

Positions held outside the group:

  • Chairperson and Director of SYWG Alternative Investment CO (China)

Elisabeth Van Damme

Born on March 17, 1966

Independant Director
 

Date first appointed:

May 23, 2017

 

Date term expires:
Annual Shareholders Meeting convened to rule on the financial statements for the fiscal year ending December 31, 2019

 

Positions held outside the group:

  • Partner at Redwoodfinance, a financial services firm 
  • Member of the board and a member of the audfit committee of Elior Group

Adeline Challon-Kemoun

Born on March 6, 1967
Independent Director

 

Date first appointed:

March 13, 2017

 

Date term expires:
Annual Shareholders Meeting convened to rule on the financial statements for the fiscal year ending December 31, 2019

 

Positions held outside the group:

  • Independent Director of Econocom group

Adrien de Chomereau

Born on December 22, 1981
Director

 

Date first appointed:

June 19, 2017

 

Date term expires:
Annual Shareholders Meeting convened to rule on the financial statements for the fiscal year ending December 31, 2019

 

Positions held outside the group:

  • CEO and Board member of SAPMER

Antoine Grenier

Born on October 16, 1973
Independent Director

 

Date first appointed:

May 30, 2018

 

Date term expires:
Annual Shareholders Meeting convened to rule on the financial statements for the fiscal year ending December 31, 2020

 

Positions held outside the group:

  • Board member of Foncia Pierre Gestion
  • Chairman of Angel
  • Board member of Foncia Suisse SA

Censor of the Board

Henri d'Armand de Chateauvieux

Born on August 17, 1947
Censor since August 25, 2014

Positions held outside the group:

  • Chairman of Mach-Invest SAS
  • Chairman and delegated administrator of Mach-Invest International (Luxembourg)
  • Director of Sapmer Holding Pte Ltd (Singapore)
Bourbon behind the scenes